Vysoké Tatry – najvyššie horstvo karpatského oblúka s neopakovateľnými prírodnými krásami, jedinečnou faunou a flórou, výbornými klimatickými podmienkami, stredisko zimných i letných športov, rekreácie, turistiky, kúpeľnej liečby, ale i chránené územie Tatranského národného parku s najväčším počtom pôvodných rastlinných a živočíšnych druhov (endemitov) v Karpatoch.

Rozprestierajú sa na ploche 260 km2 s dĺžkou hlavného hrebeňa 26 km, spolu s Belianskymi a Západnými Tatrami tvoria Tatranský národný park.

Vysoké Tatry majú  temer všetky znaky veľhôr. Nachádza sa tu vyše 300 štítov a veží. Na jeden z desiatich štítov presahujúcich výšku 2600 m, Lomnický štít sa možno pohodlne vyviesť visutou lanovkou.
Ozdobou Vysokých Tatier sú nespočetné priezračné tatranské plesá (najvyššie položené je
v n. v. 2157 m) a vodopády .Vyše  200 kilometrová sieť dobre udržiavaných značkovaných chodníkov umožňuje prístup do väčšiny tatranských dolín od nenáročných pohodlných vychádzok a túr po náročné vysokohorské túry s horským vodcom (napr. na najvyšší Gerlachovský štít 2655 m) i horolezecké výstupy. Najvýznamnejšia a najdlhšia tatranská turistická značkovaná cesta je Magistrála , východisko do mnohých tatranských dolín s neopísateľne krásnymi vyhliadkovými miestami.

Na území Vysokých Tatier sa rozkladá atypické Mesto Vysoké Tatry pozostávajúce z l5 historických tatranských osád, z ktorých najvýznamnejšie sú  Śtrbské  Pleso, Starý Smokovec a Tatranská Lomnica. Ubytovacie možnosti pre návštevníkov Vysokých Tatier sa pohybujú v rôznych kategóriách od jednoduchého po luxusné ubytovanie v súkromných domoch, penziónoch i hotelových zariadeniach .Ubytovanie je možné i v autocampingoch. Blahodárne klimatické podmienky Vysokých Tatier tu podnietili vznik viacerých klimatických kúpeľov, liečebných ústavov a sanatórií, najmä pre liečbu respiračných chorôb na alergickom podklade.

Vysokých Tatier sú mnohé možnosti  výletov do podhoria ale i širšieho okolia. Nezabudnuteľná je návšteva spišských miest – klenotnice  vzácnych  kultúrno – historických  hnuteľných i nehnuteľných pamiatok, napr. Kežmarku, Spišskej Soboty, Levoče, Starej Ĺubovne, ale i Spišského hradu, najväčšieho hradu v strednej Európe. Zaujmú rezervácie ľudovej architektúry v Źdiari i v Osturni, skanzen v Pribyline, romantická plavba na pltiach po dravých vodách Dunajca v Pieninskom národnom parku v Zamagurí s návštevou komplexu kláštorných budov v Ćervenom Kláštor, ale i návšteva Belianskej jaskyne v Tatranskej Kotline, Dobšinskej ľadovej jaskyne, prípadne ďalších  jaskýń  v okolí. Lákavé sú i letné termálne kúpaliská vo Vrbove, Vyšných Ružbachoch, alebo celoročne prístupné termálne kúpalisko Bešeňová Dostupné sú i výlety do Slovenského raja, Nízkych Tatier, Oravy, ale i  vzdialenejšieho  historického Bardejova či Košíc.

Len na skok je hraničný priechod do Poľska Lysá Poľana s možnosťou navštíviť rázovité mestečko Zakopané, starobylý  Krakov, alebo si urobiť vychádzku k známemu Morskému oku v poľských Tatrách.